Telefonovanie za volantom Vás nemusí vyjsť draho
Zaujímavosti • 21.11.2022

Telefonovanie za volantom Vás nemusí vyjsť draho

Až príliš častou príčinou dopravných nehôd je nedostatočná pozornosť pri vedení vozidla. Za týmto výrazom sa v dnešnej dobe skrýva hlavne obsluha mobilného telefónu, čo môže znamenať telefonovanie, ale aj venovanie sa rôznym „potrebným“ aplikáciám a textovej komunikácii. Takáto činnosť za volantom je ale extrémne nebezpečná, pretože doslova pohltí pozornosť vodiča, ktorá je tak potrebná pri šoférovaní na preplnených cestách. Používanie, držanie či manipulácia s mobilom za volantom sa preto zaradilo medzi porušenie pravidiel premávky závažným spôsobom a započítava sa do systému „Trikrát a dosť“

 

 PRÍNOS HANDS-FREE SADY 

Mnohí si neuvedomujú, že pozeraním na displej mobilu stratí vodič prehľad o dianí na ceste a krátka chvíľa nepozornosti sa môže stať osudnou. Vodiči však majú možnosť telefonovať a pritom splniť podmienky, ktoré zákon ukladá. Používanie schválenej Hands-Free (HF) sady umožňuje vodičovi výrazným spôsobom sústrediť pozornosť na cestu.

HF sada je prepojená s audio-sústavou vozidla, tzn. pri prijatí hovoru sa audio stíši automaticky, bez ohľadu na to či počúvate rádio, MP3, alebo iný zdroj hudby. Bežná prax vodičov je telefonovanie na hlasitý odposluch s mobilom v držiaku. Aký je teda rozdiel v porovnaní s telefonovaním cez HF sadu?

To hlavné je v kvalite prenosu, sile zvuku, umiestení mikrofónu, aby sme sa nemuseli k telefónu nakláňať, opakovať vety dva krát, stišovať rádio, aby sme ho  vzápätí nastavili hlasnejšie. Jednoducho v možnosti skutočne komfortne súvisle telefonovať. Každý úkon navyše vodiča rozptyľuje a predlžuje reakčný čas v kritickej situácii. Pre predstavu, ak vodič nevenuje pozornosť riadeniu na 1 sekundu pri rýchlosti 50km/h, vozidlo prejde 14 metrov bez kontroly.

 

 VYHNITE SA POKUTE 

Od 1. augusta 2022, platí novela zákona, ktorá zvýšila pokuty za používanie mobilného telefónu počas jazdy. Za mobil za volantom v blokovom konaní priamo na mieste je možné dostať pokutu až 150 eur, V správnom konaní, ak vodič odmietne zaplatiť na mieste, hrozí pokuta do 300 eur.

Používanie mobilu za volantom sa radí medzi porušenia pravidiel premávky závažným spôsobom. Za tri takéto porušenia (aj iné „závažné“ priestupky) v období 12 mesiacov hrozí odobratie vodičského oprávnenia a musíte sa podrobiť opatreniam ako napr. doškoľovací kurz v autoškole, preskúšaniu odbornej spôsobilosti či preskúmaniu zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti.

Čo je však podstatné, správny orgán môže za tento priestupok uložiť aj zákaz činnosti do dvoch rokov.

 

 TELEFONOVANIE ZA VOLANTOM UVIDIA Z DIAĽKY 

Polícia má niekedy problém vodičovi dokázať, že telefón počas jazdy skutočne držal v ruke. Pomôžu jej nové špeciálne zariadenia, ktoré takýto priestupok na diaľku nielen odhalia, ale ho aj zdokumentujú. Foto-ďalekohľady dokážu strážiť až tri jazdné pruhy naraz a problém by im nemala robiť ani noc či odraz slnka od predného skla. Zariadenia podobného typu polícia už testuje aj v premávke. Zatiaľ má s nimi pozitívne skúsenosti.

 

 DOPRAJTE SI KOMFORT A KVALITU 

TSS Group ponúka HF sady renomovanej značky BURY. Áno, aj HF sadu je potrebné občas ovládať, napríklad stlačiť tlačidlo pre prijatie hovoru. Ak preferujete nenápadné výkonné zariadenie, ideálne riešenie predstavuje 3-tlačidlový model CC 9048. Výhodou je diskrétne ovládanie, ktoré je možné umiestniť na prístrojovku prakticky na dosah prstov z volantu. Alebo odporúčame model CC 9056 Pluskompletným hlasovým ovládaním v českom jazyku, bez potreby stláčať po úvodnom nastavení, akékoľvek tlačidlo. 

BURY CC 9048 BURY CC 9056 Plus

Na záver, vyzývame vodičov aby neriskovali životy a zdravie nás všetkých a jazdili zodpovedne. V prípade že Vaše auto nie je vybavené systémom HF, radi Vám poradíme a odporučíme Vám blízke montážne stredisko.

A ak telefonovať potrebujete, používajte schválenú HF sadu, je to bezpečnejšie a bez pokuty.

 

Zdroj: V texte boli použité informácie z webových portálov:

https://spravy.rtvs.sk/2022/10/nove-zariadenie-pomoze-policii-pri-odhalovani-pouzivania-telefonu-za-volantom/

https://fontech.startitup.sk/policia-nakupi-specialne-radary-uvidia-ta-z-dialky-s-mobilom-v-ruke/