Prosíme nedotýkať sa! Predstavujeme systém Human Detector
Zaujímavosti • 01.08.2019

Prosíme nedotýkať sa! Predstavujeme systém Human Detector

Matej Malovec

Ako sa pokúsiť ochrániť vystavené exponáty pred "zvedavými prstami" návštevníkov múzeí či umeleckých inštalácií? Je možné upozorniť "zlodejov" na nevhodné správanie ešte predtým, než sa chránených objektov fyzicky dotknú?

Ideálne riešenie pre tieto situácie ponúka systém Human Detector, ktorý bol pre tieto účely vyvinutý v Nemecku a je vďaka svojim nesporným kvalitám používaný v mnohých prestížnych múzeách a galériách po celom svete (napríklad v parížskom Louvri ...). Svoje uplatnenie však môže nájsť napríklad aj v súkromných zbierkach, klenotníctvach alebo showroomoch autosalónov.

Medzi jeho hlavné prednosti patrí možnosť autonómnej prevádzky vďaka napájaniu z batérií (s výdržou až 1 rok), takmer nulový počet falošných poplachov, kompaktné rozmery a v neposlednom rade aj jednoduchá a rýchla inštalácia s minimálnou kabelážou.

Základným stavebným prvkom systému je modul HD-SM, ktorý sa inštaluje skryto v bezprostrednej blízkosti (prípadne vo vnútri) stráženého exponátu. Modul dokáže vyhodnotiť narušenie zabezpečenia až štyrmi rôznymi spôsobmi:

  1. Kapacitná detekcia – monitoruje zmeny elektrostatického poľa v bezprostrednom okolí objektu, vďaka čomu je možné detekovať dotyk alebo obyčajné priblíženie osoby ku stráženému objektu. Riešenie je vhodné predovšetkým pre stráženie kovových predmetov. Pri použití špeciálnej kovovej fólie je možné týmto spôsobom ochrániť aj nekovové predmety.
  2. Vstavaný snímač otrasov – každý modul HD-SM má integrované dva samostatne pracujúce senzory vibrácií. Úroveň citlivosti je možné samozrejme nastaviť.
  3. Rozširujúci radar RS-1Z – k jednotke HD-SM je možné voliteľne pripojiť radar RS-1Z. Tento variant je vhodný pre väčšie inštalácie, dosah radaru je 2,5 m.
  4. Voľný vstup modulu HD-SM – je k dispozícii pre pripojenie voliteľných detektorov (PIR, rozbitie skla, magnetické kontakty ...), alebo vysoko presných laserových záclonových detektorov série HD-LSS s dosahom buď do 4 alebo až do 25 m.

Modul HD-SM pracuje úplne autonómne, ale možno ho bezdrôtovo pripojiť k poplachovej centrále HD-C, ktorá môže byť vzdialená až do 300 m. Táto centrála dokáže obslúžiť až 1 000 modulov HD-SM a umožňuje ďalšie napojenie siete Human Detector napríklad na kamerový systém tak, aby sa v okamihu vyvolania poplachu zamerala PTZ kamera na konkrétny exponát.


K výstupu modulu je možné tiež pripojiť poplachovú jednotku HD-AB, ktorá umožňuje v prípade vyvolania poplachu prehrať vlastné akustické hlásenie prostredníctvom externých reproduktorov.

Chcem si pozrieť celú ponuku pre systém Human Detector.