PREČO SI VYBRAŤ HDCVI A AKÉ SÚ VÝHODY INŠTALÁCIE?
Zaujímavosti • 31.03.2015

PREČO SI VYBRAŤ HDCVI A AKÉ SÚ VÝHODY INŠTALÁCIE?

Ivan Žiak

HDCVI technológiu uviedla spoločnosť Dahua a za hlavné výhody systému pre ktoré ohromila odbornú verejnosť sú:

  1. Jeden koaxiálny kábel prenesie tri signály: Full HD video, audio, inštrukcie PTZ a OSD menu
  2. Real-time náhľad bez meškania a bezstratová video kvalita
  3. Až 3x dlhšie prenosové trasy oproti IP kamerám

Všetky vyššie uvedené argumenty sú z pohľadu inštalácie nového dohľadového systému dych berúce, otvárajú možnosti pre zaujímavé riešenia a posúvajú hranice toho, čo sme s návrhom a realizáciou mohli dosiahnuť za zlomok ceny vyhradenú pre zaobstarávanie nového systém.

PREČO NOVÚ TECHNOLÓGII NEVYUŽIŤ AJ NA existujúcich systémoch?

Iste je veľa kamerových inštalácií, ktoré využívajú analógové komponenty a užívatelia by uvítali upgrade rozlíšenia. Pre tieto systémy je upgrade s využitím HDCVI ako stvorený. V týchto prípadoch sú hlavné výhody HDCVI technológie nasledovné:

  1. Nie je potrebné meniť prenosové trasy za nové = úspora montážnych prác a nových kabeláží
  2. Výmena len kamier a záznamového zariadenia = minimalizácia montážnej činnosti
  3. Navýšenie rozlíšenia z 720x576 až na 1920x1080 obrazových bodov (Full HD) = až 5x viac detailu v obraze

Ak zvážime výhody, ktonré upgrade ponúka v porovnaní s kompletnou renováciou na nový systém, jedná sa o tretinové náklady.

Berme do úvahy aj variant, že zákazník chce rozšíriť svoj existujúci systém, ktorý mu vyhovuje o nové kamery a uvítal by novšiu technológiu. Na tento modelový prípad reaguje spoločnosť Dahua tribridným záznamovým zariadením.

Tribrid umožní pripojiť do jedného záznamového zariadenia analógové kamery, IP kamery aj HDCVI kamery v pomere, ktorý si určí užívateľ. Týmto riešením si podľa potreby zvolíte typy kamier pripojené do zariadení. Ak zákazník zvažuje postupný upgrade kamier, nie je nič jednoduchšie ako pri výmene danej kamery prepnúť v záznamovom zariadení požadovaný typ prijímaného signálu. V prípade prechodu z analógu na HDCVI kamery dokonca zariadenie rozpozná typ video signálu a zmenu vykoná automaticky bez zásahu užívateľa. Nie je nutné teda okamžite meniť všetky kamery v jeden okamih, ale môže sa jednať o pozvoľný plánovaný proces.

 

ROZLÍŠENIE

Rozlíšenie kamery samozrejme nie je alfa a omega pri montáži kamier. Dôležitá je aj voľba počtu kamier a ich umiestnenie. Nemožno vždy všetko vyriešiť raz kamerou s vysokým rozlíšením a dúfať, že pokryje celý priestor danej scény. Pre predstavu pridávame príklad nákupu D1, HD a Full HD kamery. Každý užívateľ si musí urobiť sám obrázok o tom, aký detail mu pri prevádzkovaní kamerového systému pre jeho účel stačí.

Porovnaním ukážok zistíte, aký je rozdiel v rozlíšení D1, HD a Full HD na výreze z rovnakej scény. Jedná sa tu o obsiahnuté obrazové body, ktoré je možné využiť pre dohľadanie potrebného detailu z nasnímaného obrazu.

Ukážka detailu znázorňuje výrezy z obrazu, ktoré sú zväčšené na dvojnásobnú veľkosť. Je zrejmé, že už na vzdialenosti 4m je HD obraz ostrejší v každej jeho časti a je schopný poskytnúť kvalitnejšie informácie k následnému vyhodnoteniu.

Na záver pridávame prehľadnú tabuľku pre porovnanie hlavných výhod HDCVI s konkurenciou v podobe analógu, HD-SDI a IP technológie.