Malé PCO jednoducho z bežných monitorov pomocou Dahua BL304-G
Zaujímavosti • 01.08.2017

Malé PCO jednoducho z bežných monitorov pomocou Dahua BL304-G

Ivan Žiak

Nielen s rozširovaním existujúceho kamerového systému príde na pretras otázka: "Ako vyriešime zobrazovacie jednotky?" Väčšina menších inštalácií využíva monitory na bežnom podstavci. Hlavnou výhodou tohto riešenia je cena. Podstavec býva súčasťou monitora. Problém nastane, keď je potreba viacerých zobrazovacích jednotiek a pracovný stôl začne byť "krátky".

Túto situáciu elegantne vyriešite produktom BL304-G od spoločnosti Dahua. Jedná sa o držiak pre 4 monitory. Držiak, ktorý zabezpečí uchytenie až 4 monitorov o veľkosti 20-27 ". Pomocou vstavaných VESA držiakov možno pripevniť na pracovnú dosku o šírke 20-120mm.

Hlavnou prednosťou sú polohovateľné ramená, ktorá je možné podľa poterby prispôsobiť pracovnému prostrediu. Ramená je možné natáčať a využiť prepracovaný kĺbový mechanizmus. Ten umožní usporiadať monitory podľa priania aj tých najnáročnejších užívateľov.

Pre komfortnejšie ovládanie a pripojenie periférií kamerového systému je držiak vybavený USB hubom, ktorý umožňuje pripojiť dve USB3.0 zariadenia.

Možnosti zapojenia

O využití pracovnej plochy o rozmere štyroch 27 "monitorov možno uvažovať hneď v niekoľkých rovinách a technológiách. Začnime u značky Dahua, kde je možné využitie aj pri klasických NVR, XVR i HCVR.

Dahua NVR, XVR a HCVR

Samozrejme, že nie všetky zariadenia majú viac video výstupov. Využitie jedného monitora pre každé zariadenie asi nebude ideálnym riešením. V ponuke TSS Group sú záznamové zariadenia rady NVR/ XVR54XX a vyššie, ktoré umožňujú nezávislé zobrazenie na dvoch HDMI portoch. Je teda možné mať k dispozícii ako záznam, tak i živý náhľad.

Pre štyri monitory sa môžu zdať dva obrazy stále málo, ale nájdu sa investori, ktorí budú mať radšej dve záznamové zariadenie pre prípad výpadku, či už pevného disku, zdroja alebo celého záznamového zariadenia. V prípade poruchy budú mať v druhom NVR/XVR dostatok voľných pozícií na nevyhnutne potrebné kamery, alebo jednoducho dočasne odstavia menej dôležité kamery. Dajú sa samozrejme nahrávať zvlášť aj rôzne oddelenia alebo výrobné haly a využívať tak dva monitory pre blok A a dva pre blok B.

Dahua SmartPSS

V tomto ohľade je podstatne zaujímavejšie využitie bezplatného softvéru SmartPSS, kam ľahko pripojíte až 4 monitory. Zobrazenie by mohlo vyzerať spôsobom, pri ktorom je prehľadne zobrazený náhľad všetkých dostupných kamier, kamier s vyššou prioritou a užívateľského rozhrania pre rýchlu reakciu na vzniknutú situáciu. Samozrejmosťou je možnosť pripojiť do SmartPSS všetky zariadenia komunikujúce po TCP/IP protokole. Jedná sa teda o IP kamery, NVR, XVR aj HCVR záznamové zariadenia. Na ploche štyroch monitorov bude správa kamerového systému veľmi komfortná a rýchla.

Avigilon Control Centrer Client

Rovnako ako je možné pripojiť kamery iných výrobcov napríklad Dahua Technology do softvéru Avigilon, je možné využiť aj Dahua držiak pre prehľadné zobrazenie kamier v Avigilon softvéri. PCVS klient 4 HP je schopný pracovať na štyroch monitoroch, čo presne dopĺňa možnosti využitia zobrazovacej plochy v kombinácii s BL304-G. Zobrazenie monitorov by bolo z funkčného hľadiska podobné ako pri SmartPSS. Čo teda znamená veľa miesta pre live kamery, záznam aj užívateľské rozhranie.

Avigilon Virtual Matrix

Ak nie je potrebné využívanie priestoru zodpovedajúce veľkosti video steny, ponúka sa možnosť využiť kombináciu Dahua BL304-G a aplikácie Avigilon Virtual Matrix. Ľahko zobrazíte na klientskej stanici 4 monitory, ktorým sa preddefinuje rozloženie jednotlivých kamier ľubovoľne podľa užívateľa.