Dahua zariadenie s rozlíšením 4K a podporou H.265
Zaujímavosti • 01.03.2017

Dahua zariadenie s rozlíšením 4K a podporou H.265

Ivan Žiak

Nemusíme sa obzerať príliš ďaleko do minulosti, aby sme si vybavili podobnú situáciu s príchodom nového štandardu. Iste si všetci spomenieme na udalosť, kedy rozlíšenie High Definition nastupovalo na trh. Teraz je situácia obdobná.

Výrobcovia majú v rukáve pripravené už ďalšie eso, ktoré chcú využiť v konkurenčnom boji. Ultra HD, alebo ak chcete 4K, je ďalším krokom vo vývoji, ktorý sa samozrejme nikdy nezastaví a bude aj naďalej prinášať nové technológie. Myšlienka je veľmi jednoduchá a úplne geniálna. Zaznamenať štvornásobné množstvo detailov, ktoré umožnia lepšiu identifikáciu.

Prvotné nadšenie rýchlo schladí vedomie, že víťazstvo potrebuje aj svoje obete. Jednou z obetí sú väčšie nároky na záznamovú kapacitu. Dalo by sa povedať, že štvornásobné množstvo obrazových bodov, bude potrebovať štvornásobnú kapacitu pre ukladanie záznamu. Pri dnešných kapacitách pevných diskov a možnosti osadenia jedného záznamového zariadenia až 96TB, je tento problém určite riešiteľný. Druhá obeť je však oveľa zásadnejšia a nedá sa bohužiaľ tak ľahko rozširovať, ako diskové polia. Jedná sa samozrejme o priepustnosť sieťovej infraštruktúry.

Hlavnou výhodou ofenzívy pokroku je skutočnosť, že prebieha súčasne na všetkých frontoch. Keď sa spoja minimálne dve nové technológie, vznikne vždy oveľa zaujímavejšie produkt, ktorý ponúka viac možností v ešte lepšom kabáte. V skorších dobách s príchodom nových technológií zanikali staré štandardy a hrozila nekompatibilita s existujúcou infraštruktúrou. Tento problém je dnes výrobcami citlivejšie chápaný a všetci sa snažia minimalizovať možnú vlnu nevôle alebo zlú užívateľskú skúsenosť. Preto sa rozhodla spoločnosť Dahua ako prvá na trhu zaradiť kompletný profesionálny rad kamier aj NVR s podporou kompresného algoritmu H.265, ale zároveň zachovala možnosť nastavenia k?dovania aj pre existujúci najrozšírenejší kodek H.264.

 

 

Nový kodek H.265 je naozaj skvelá podpora nového formátu 4K. Umožňuje pri rovnakom dátovom toku preniesť dvakrát viac detailov, alebo pri rovnakej kvalite znížiť dátový tok na polovicu. Znížením dátového toku o polovicu sa samozrejme znižujú aj nároky na kapacitu záznamových úložísk. Miernemu zvýšeniu požiadaviek na záznamové kapacity sa samozrejme nedá vyhnúť, ale vďaka novým technológiám to nebude taký nárast, aký sa podaril v rozlišovacej schopnosti.

Vzhľadom k faktu, že poprední výrobcovia už začali svoje profesionálne kamery označovať podľa dosiahnutej rozlišovacej schopnosti v stupnici K, je trend vývoja viac ako zrejmý. Keď uvážime, že klasický analóg dnes nahrádza technológiu HDCVI, ktorá dosahuje rozlišovacie schopnosti Full HD a aktuálne sú ohlásené aj 4K HDCVI kamery, je vízia zhora neobmedzenej rozlišovacej schopnosti IP kamier v blízkej budúcnosti minimálne 10K.