Comelit tradičný taliansky výrobca audio a video domových telefónov
Zaujímavosti • 23.06.2015

Comelit tradičný taliansky výrobca audio a video domových telefónov

Matej Malovec

Každý rád bilancuje v prípade, že sú v jeho stopách čitateľné výsledky a tieto stopy nemiznú ihneď pri ďalšom kroku, ako je tomu pri chôdzi v piesku. Taliansky výrobca Comelit je príkladom spoločnosti, ktorá za sebou technologické stopy zanecháva už od roku 1956. V dnešnej dobe tieto stopy do centrály v severnom Taliansku vedú z viac ako 70 krajín celého sveta.

Zameranie značky je predovšetkým na inovácie produktov a zvyšovanie kvalifikácie svojich pracovníkov. Ako je u Talianov známe, dôraz je kladený predovšetkým na dizajn. Pojem dizajn nie je u značky Comelit len estetická stránka produktov, ale aj efektívny návrh tlačených spojov a ovládacích prvkov.

Produkty už desaťročia pružne reagujú na dopyt trhu. Funkcie, ktoré boli predtým len zbožným prianím a neriešiteľným technickým problémom, nám dnes vďaka dlhoročnému vývoju spoločnosť môže ponúknuť v širokej škále produktov.

HISTÓRIA PRODUKTOV

Prejsť celú históriu výroby by určite bolo zaujímavé rozprávanie, ale toľko zaujímavých informácií by si zaslúžilo knižné vydanie. Preto sa zameriame len na naozaj dôležité míľniky výroby.

Prvý produkt, pre prenos hlasovej komunikácie v roku 1957, bol ihneď veľký úspech a trh okamžite rozoznal výhody, ktoré mu toto zariadenie prináša. V roku 1969 previedol Comelit skúsenosti s interkomom do hands-free zariadenia určeného výhradne pre domácnosti.

PRENOS OBRAZU

Prelomový bol určite rok 1974, kedy trh požadoval vizuálnu verifikáciu prichádzajúcich. Odpoveďou na túto výzvu bol VISI / 7, ktorý používal pre zobrazenie 7 "obrazovku. Prenesenie videa iste rozšírilo inžinierom obzory, lebo len o 5 rokov neskôr Comelit prináša riešenie, ako len po troch kábloch prepojiť 999 telefónov.

Prvou lastovičkou dnešných modulárnych zariadení bol dozaista Logicom z roku 1993, ktorý naštartoval dnešnú podobu dverných jednotiek. Patentom z roku 1999, digitálneho systému Simplebus už píšeme neďalekú históriu. O štyri roky neskôr Comelit uvádza druhú verziu Simplebus2, ktorý už využíva iba dva vodiče a spolu so signálom prenáša po zbernici aj napätie pre monitory. Tu nastáva bod zlomu do súčasnosti, ktorá je nám samozrejme všetkým dobre známa v podobe zariadení, ktoré sú v aktuálnej ponuke.

SÚČASNOSŤ

Kam sa Comelit posunul pri využití dvojvodičov, vďaka svojej 59ti ročnej histórii, dobre ilustruje nasledujúca schéma. Je tu zrejmé, že v dnešnej dobe je možné pripojiť dokonca 120 000 užívateľov na vzdialenosť až 1200 metrov od dverné jednotky. Pre dnešné systémy nie je problém využívať viac dverných jednotiek, alebo dokonca až 16 paralelných vnútorných telefónov.

Comelit samozrejme ponúka aj možnosť VIP systému, ktorý poskytuje komfort TCP / IP siete, alebo ovládanie pomocou mobilných zariadení. Budúcnosť spoločne s produktmi značky Comelit je príjemnou víziou, ktorá sa opiera o desiatky rokov skúseností a vášeň pre tvorbu inovatívnych produktov.