All in one kamerový systém od Avigilonu
Zaujímavosti • 22.08.2016

All in one kamerový systém od Avigilonu

Ivan Žiak

Profesionálne záznamové riešenie od Avigilonu priamo v kamere, už nie je len tajným prianím

Záznam IP kamier na SD alebo MicroSD kartu nie je v dnešnej dobe nič neobvyklé a väčšina výrobcov túto možnosť ponúka. Je však SD karta médium, ktoré sa hodí pre neustále zapisovanie? Otázkou tiež zostáva, akú kartu použije montážna firma alebo koncový užívateľ. Kariet je na trhu veľké množstvo, avšak veľkú rolu bude stále hrať cena.

Robustný systém Avigilon pri inštalácii o jednej kamere odrádza inštalačné firmy a užívateľov svojou architektúrou klient - server. Prítomnosť výkonného záznamového hardwaru túto inštaláciu výrazne predražuje. Výhody nasadenia serveru sú celkom evidentné, ale predsa len zabezpečovať server pre jednu kameru je neekonomické, hoci všetky ponúkané funkcie sú lákavé a skvalitňujú prevádzku kamerového systému.

Na túto situáciu reagoval Avigilon špeciálnou sériou kamier H4 ES (edge solution), kde sú priamo v kamerách obsadené špeciálne upravené SSD disky pre záznam. Nejedná sa teda o vloženú SD kartu, ale o pevný interný SSD disk navrhnutý priamo pre nepretržité nahrávanie. Kamery vybavené SSD úložiskom sú teraz dostupné v rozlíšení 1 – 3 MPx. Základná megapixelová kamera obsahuje 128GB SSD disk. Do Full HD a 3Mpx kamier sú montované 256GB disky.

Kapacita pevných diskov poskytuje úložný priestor až na 30 dní. Štandardné nastavenie záznamu je pri detekcii pohybu. Výhodou novej rady H4 je funkcia „idle time“, ktorá zníži dátový tok pri nečinnej scéne. Takto je možné niekoľkonásobne znížiť ukladané dáta. Následný zvýšený pohyb v obraze opäť prepne záznam na vysokú kvalitu. Pre zvýšenie účinnosti nečinnej scény je možné využiť prítomnú video analýzu, ktorá nahradí detekciu pohybu oveľa presnejším určením sledovaných objektov v obraze. Detekcia objektu opäť dáva pokyn pre zvýšenie dátového toku. Inteligenciu obsiahnutú v kamere samozrejme jednoducho využijeme aj pre automatizáciu detekcie narušenia.

Z priloženého obrázku je zrejmé, že záznam pri aktivite v obraze kamery, ktorý zodpovedá pohybu 5 ľudí v open space kancelárie s rozlohou 50m2, vydrží pri tejto záťaži zaznamenávať ďalších 7 dní. Z druhej časti obrázku je jasne vidieť, že pri existujúcom nastavení kamera zaznamenávala 7 dní pri jednozmennej prevádzke a vyčerpala len 19% úložiska pre záznam z celkovej kapacity 128GB.

Každá jedna kamera sa chová v klientskej aplikácii ako plnohodnotný server. Až zo 16 kamier série ES ľahko vytvoríme jednu spoločnú lokalitu. Vytvorené lokality, alebo samotné kamery pripojíme do lokality aj s bežným Avigilon Control Center serverom. Jedná sa teda o ideálne riešenie napríklad pre reťazce malých prevádzok, kde postačí aj jedna kamera.

Pri nasadení viacerých megapixelových kamier je možné s vyšším detailom zobraziť viac pohľadov, ktoré nahradia inštaláciu väčšieho počtu kamier s nižším rozlíšením. Je teda na skúsenosti montážnych firiem, aby podľa kamerových skúšok usúdili, či je efektívnejšie nainštalovať jednu kameru, alebo inštalovať viac lacnejších kamier so záznamovým zariadením a celou infraštruktúrou.