All in One Avigilon kamery Edge Solution (ES)
Zaujímavosti • 24.07.2017

All in One Avigilon kamery Edge Solution (ES)

Ivan Žiak

- Predstavenie kamier Edge Solution
- Prípadová štúdia
- Zoznam využitých zariadení
- Schéma inštalácie
- Hlavné výhody kamier Edge Solution
- Možnosti využitia kamier ES

Kamera s vlastným záznamovým médiom nie je na trhu novinkou, ak berieme do úvahy ako záznamové médium SD kartu. Spoločnosť Avigilon samozrejme záznam na pamäťové karty vo svojej ponuke kamier tiež ponúka. Okrem možnosti záznamu predstavil Avigilon kamery zo série ES (edge solution), ktoré majú zabudovaný SSD disk určený priamo pre záznam videa.

Voľba SSD disku je vyústením analýzy prostredia, v ktorom kamera pracuje a energetickej náročnosti. Klasický disk s pohyblivými časticami je náchylný na otrasy. Umiestnenie kamery na stĺp by pri zlých poveternostných podmienkach mohlo spôsobiť poruchu na bežnom pevnom disku, práve vplyvom vibrácií a neustálych otrasov. Ďalšou stránkou veci je energetická náročnosť, ktorá je pri SSD HDD výrazne nižšia. Proti záznamu na SD kartu má SDD disk životnosť aj desaťročia.

Integrovaným SSD diskom to u kamier ES zďaleka nekončí. Priamou súčasťou kamery je záznamová licencia Avigilon Control Server Enterprise pre jednu kameru, video analytické funkcie, adaptívny infračervený 50m prísvit, trojitá expozícia WDR 120dB, technológia LightCatcher, režim nečinnej scény (IdleScene) pre úsporu ukladaných dát a možnosť nastavenia neobmedzeného počtu pravidiel pre alarmové stavy. Vďaka tomuto vybaveniu sa z kamier ES stáva kompletné riešenie, ktoré nahrádza bežne inštalované komponenty ako je video server, sieťové prvky, kabeláž infraštruktúry a snímaciu kameru jedným produktom. Ak spomenieme náhradu komponentov, je dobré dať do povedomia ušetrený čas inštaláciou servera, switchov a kabeláže.

Prípadová štúdia

Pekným prípadom jedného z mála možného nasadenia je inštalácia využívaná stavebnou firmou. Firma potrebuje mobilný kamerový systém, ktorý bude vždy možné premiestniť na novú stavbu. Ku kompletnému monitoringu staveniska a hlavne stráženie priestorov, kde je uložená technika, stačí firme jeden až dva kamerové body.

Prvý kamerový bod je vztýčený na teleskopický stĺp, priamo na hlavnom stanovišti. Jedná sa o kontajnerovú unimo bunku, ktorú stavebná firma ľahko premiestni pomocou nákladného vozidla a preváža na väčšinu svojich akcií. V prípade potreby pokryť menší priestor je pripravený prívesný vozík, ktorý je tiež vybavený stožiarom a možno ho ľahko dopraviť na miesto určenia pomocou osobného automobilu. Kamerové body aj jednotlivé kamery sú na sebe úplne nezávislé, ale je samozrejme možné všetko kombinovať. Do jednej lokality v klientskom softvéri možno pridať až 16 kamier série Edge Solution a pracovať so záznamom, ako by sa jednalo o jeden homogénny Avigilon Enterprise systém.

Každá kamera zaznamenáva priamo na svoj vlastný SSD disk, ktorý poskytuje priestor až pre 30 dní záznamu. Tento časový údaj je viac než dostatočný pre dohľadanie prípadného incidentu. Pridávaním kamier sa teda neznižuje kapacita úložného priestoru.

K prevádzkovaniu kamery série Edge Solution je teda nevyhnutné len napájanie. Napájať kameru je možné pomocou duálneho konektora, ktorý automaticky rozpozná polaritu, rozdiel medzi 12VDC a 24VAC, alebo pomocou PoE.

Pre jednoduchú obsluhu je žiaduce ku kamerovému bodu pripojiť switch, ktorý môže obsahovať priamo aj LTE modem pre vzdialenú komunikáciu. Dôležité je záložné napájanie, či už v podobe UPS alebo napájacieho zdroja a záložnej batérie.

Kamery mimo pokročilých obrazových technológií obsahujú aj audio vstup aj výstup, čo umožňuje obojsmernú komunikáciu. Nie je teda nevyhnutne nutná prítomnosť strážcu. Obsiahnuté video analytické funkcie ľahko a včas upozornia vzdialenú obsluhu, že sa v areáli vyskytuje v stráženom priestore osoba alebo vozidlo. Strážnik potom jednoducho pomocou obojsmerného audia upozorní prípadného narušiteľa, že je sledovaný a nech opustí priestor, v opačnom prípade bude kontaktovať políciu.

Zoznam zariadení:

- 2.0C-H4A-25G-BO1-IR
- Zdroj P 60
- H4-BO-JBOX1 (voliteľne)
- LTE router (voliteľne)
- UPS (voliteľne)
- Tlampač (voliteľne)

Schéma

Výhody série kamier Avigilon Edge Solution

- Jeden produkt (kamera) vyrieši dohľad so záznamom až na tridsať dní
- Video analytické funkcie
- Pokročilé obrazové funkcie (WDR120dB, LightCatcher, IdleScene)
- Jednoduchá a menej náročná inštalácia
- Odpadá inštalácia serveru a ďalších zariadení, ktoré môžu byť príčinou nefunkčného systému
- Nižšie náklady na inštaláciu
- Nižšie náklady na spotrebu energie (odpadá server, switche …)

Možnosti využitia kamier ES

- Rekreačné objekty
- Strážené parkovisko
- Ochrana perimetru
- Dohľad lodnej prepravy
- Fotovoltaické elektrárne
- Komerčné subjekty na spoločenských akciách (výstavy, koncerty, festivaly, Vianočné trhy)

Využití Avigilon kamier série Edge Solution je podľa špecifických prianí zákazníka nepreberné množstvo. Hlavnou devízou je kompaktné riešenie, ktoré nepotrebuje zložitú infraštruktúru, zabezpečuje dostatočnú dobu záznamu a je energeticky málo náročné.