Xenónové prestavbové sady Q4S
Zaujímavosti • 24.09.2015

Xenónové prestavbové sady Q4S

Anonym

Xenónové prestavbové sady Q4S

 

TSS Group má v ponuke prémiové xenónové prestavbové sady Q4S, povieme si niečo o ich vlastnostiach, funkcii a hlavne výhodách.

Najdôležitejším komponentom je balast a na pohľad je zrejmé, že za ultra-tenkým dizajnom sa skrýva moderná elektronika (12mm šírka).

Balast upravuje prúd pre výbojku a dokáže pracovať aj s nízkym vstupným napätím, čo je výhoda ak je inštalovaný v moderných vozidlách s optimalizáciou prevádzky alternátora, ktorý môže byť počas jazdy automaticky vypnutý a vstupné napätie tak klesne. V takom prípade môžu balasty spôsobiť blikanie výbojok. Q4S sa ale rozsvietia už pri 8,5V bez blikania a zostanú potom rozsvietené aj keď poklesne napätie až na 5V. Bežné canbus balasty nedokážu rozsvietiť výbojky pri tak nízkom napätí a blikajú, alebo úplne zhasnú najneskôr pri napätí 7,5V (ale aj oveľa skôr). Celkový počet komponentov je len 70ks (bežné balasty sú zložené zo 110 a viac), vstupné a výstupné vodiče sú kryté a vyrobené z materiálov kombinácie meď + PET, všetky elektronické časti balastu sú typu SMD, dvoj-jadrové čipy sú nahradené ASIC čipom.

Tieto technické riešenia zvyšujú stabilitu, odozvu a životnosť a eliminujú chybovosť. Balast disponuje funkciou samo-nastavenia pri štarte a je tak kompatibilný s výbojkami rôznych značiek a kvality, tiež výstupný výkon je stabilný (kolíše len +/- 0,2W) čo je dôležité pre funkčnosť originálnej riadiacej jednotky svetiel vozidla.

Q4S má prepracovaný CANBUS systém, v súčasnosti výrobca uvádza až 99% spoľahlivosť, že systém vozidla nebude hlásiť vypálené žiarovky po výmene halogénových za výbojky a balasty (systém bežne funguje aj na nových vozidlách BMW, BENZ, AUDI, VW).

Nie menej dôležitý je fakt, že Q4S spĺňa požiadavky elektromagnetickej kompatibility (EMC) a je homologizovaný (EHK10), vyhnete sa tak problémom s rušením rádia alebo iných elektrických zariadení vozidla. Celý systém je optimalizovaný tak, aby dosahoval maximálny výkon, životnosť a prevádzkovú odolnosť. Výrobca má vlastný vývoj a je držiteľom patentu na balast.

Balasty a jeho pripojenie sú testované okrem iného aj na vodotesnosť, ponorením do vody na určitý čas a zapnutím napájania.

Nakoniec treba pripomenúť, že s xenónovou prestavbovou sadou nie je možné ísť na STK, pretože každé vozidlo je schválené pre prevádzku na cestách tak, ako bolo vyrobené vrátane svetiel a tiež prestavbový systém neobsahuje automatické naklápanie (sklon) svetiel, ako je tomu pri origináloch. Našťastie, návrat k pôvodnému halogénovému osvetleniu je rovnako rýchly ako montáž prestavbovej sady (a potom tiež naopak J). Po inštalácii prestavbovej sady je ešte potrebné urobiť nastavenie sklonu svetiel, najlepšie pri záťaži ktorá je v prevádzke najčastejšia aby nedochádzalo k oslneniu ostatných vodičov.

V popise každého produktu je k dispozícii zoznam testovaných vozidiel BMW / MERCEDES.

Aspoň jedna za všetky odozvy od zákazníkov:

„Sadu sme testovali na vozidlách BMW F10, F11, F20, Mercedes C 2015 a Audi A3 2016 – na všetkých funguje bez problémov.“