Neviete si vybrať kameru do auta / športovú kameru podľa parametrov?
Zaujímavosti • 01.11.2014

Neviete si vybrať kameru do auta / športovú kameru podľa parametrov?

Neviete si vybrať kameru do auta / športovú kameru podľa parametrov?

 

kamera BDVR 03 v auteVäčšina spotrebiteľov pozná údaje ako rozlíšenie videa, alebo optický zoom, je tu ale množstvo ďalších parametrov ktoré zásadne vplývajú na kvalitu obrazu za rôznych podmienok. Ich popis a význam sa vzťahuje na kompaktné kamery, kde všetky časti (šošovka, záznamové zariadenie, displej)  sú uložené v jednom tele. Podstatné je, aby kamera mala vyvážené jednotlivé parametre, nie jeden špičkový údaj, pričom ostatné budú zaostávať, tiež potrebujeme vedieť ako budeme kameru využívať, za akých podmienok, aké funkcie naozaj potrebujeme.

 

Veľkosť snímača (palce")

Dôležitý parameter, štandardná hodnota je 1", čím väčší, tým lepší obraz hlavne pri zníženom osvetlení, ak je snímač malý, pri zníženom okolitom osvetlení bude mať obraz vyšší svetelný šum, je to tým, že malý snímač má malé samotné pixely, čím je pixel väčší, tým je obraz stabilnejší pri zníženom osvetlení, na samotný pixel dopadne viac svetla.

Rozlíšenie snímača (MPx)

Čím vyššie rozlíšenie snímača, tým detailnejší a krajší obraz za dobrých svetelných podmienok, ale na zabezpečenie FHD rozlíšenia videa (1080p) postačí rozlíšenie snímača 2MPx, tzn. naháňanie sa za čo najvyšším rozlíšením snímača nie je dôležité hlavne ak má kamera malý snímač (1"). Vysoké rozlíšenie snímača znižuje veľkosť pixelov a teda vzniká optický šum za šera, preto pri vyššom rozlíšení snímača (5MPx) treba aby bol aj snímač väčší (aspoň 1/3"). vysoké rozlíšenie sa pozitívne prejaví najmä za dobrých svetelných podmienok, pokiaľ je nižšie okolité osvetlenie, výhoda vysokého rozlíšenia sa stráca.

Rozlíšenie videa/snímky (MPx)

Maximálne rozlíšenie videa závisí od rozlíšenia snímača, Vysoké rozlíšenie umožňuje napríklad veľkoformátovú tlač, tiež umožňuje väčší zoom - priblíženie detailu.

Svetelnosť objektívu / šošovky (F)

Čím menšie číslo, tým vyššia maximálna svetelnosť, schopnosť snímať pri zníženom osvetlení, lepší obraz za šera, viac svetla prejde šošovkou v porovnaní so šošovkou s menšou svetelnosťou (vyššou hodnotou F) pri rovnakom osvetlení.

Ohnisková vzdialenosť f (mm)

Závisí od nej uhol záberu kamery a teda uhol ktorý je pokrytý pixelmi snímača, čím menšie „f“ tým je uhol záberu väčší, väčší uhol záberu si vyžaduje aj vyššie rozlíšenie snímača, pri veľkom uhle záberu treba tiež rátať s vyšším zakrivením rovných línií. Kamera do auta potrebuje uhol záberu od 120° do 160°, Pre predstavu pri objektívoch typu „rybie oko“ f=1.18m zodpovedá uhlu záberu 180°.

Materiál šošovky

Sklenená 6 vrstvová lepšie prenesie svetlo na snímač ako plastová a tiež je odolnejšia a trvácnejšia.

Čipset

Elektronika/procesor ktorý spracováva signál zo snímača. Čipset má komerčný názov, je ťažké porovnávať a musíme sa spoliehať na uverejnené recenzie.

Počet obrázkov za sekundu (fps)

Hovorí o plynulosti videa, 30 fps (frames per second) je štandard (pri rozlíšení videa 1080p) a ľudské oko ho už vníma ako plynulé video.

Kompresia videa H264

Znižuje dátový tok a teda nároky na úložnú kapacitu

WDR

„Wide Dydnamic Range“ - lepšie zábery pri snímaní rozhrania svetla a tmy, sú vidno detaily aj v tme aj na silnom svetle – záber nebude „prepálený“ ani tmavý
Kapacita podporovanej SD karty (GB)   štandard do 32 GB, špička do 64 GB, pri kamere bez H264 a pri nastavenom vysokom rozlíšení sa rýchlo zaplní SD karta

Displej

Využitie displeja v kamere sa z praktického hľadiska obmedzuje na nastavenie parametrov a na správne umiestnenie kamery - aby bol optimálny záber snímania. Kamery umožňujú prehrávanie videa priamo na displeji, ale či už je veľkosť displeja 1,5" alebo 2,5", stále je to málo na prezeranie, navyše displej zvyšuje celkové rozmery kamery,

AV výstup

podstatne lepším riešením je napojenie kamery cez AV výstup na AV displej/rádio vo vozidle, ktoré má obyčajne 6"-7" palcovú obrazovku, minimalizuje to potrebu demontáže kamery aby bol vodič schopný preukázať sa relevantným záznamom, alebo aby mohol len prehrať zaujímavý moment na ceste.

LED/IR prísvit

LED/IR prísvit v kamere do auta je užitočný len ak potrebujeme mať zdroj svetla na malú vzdialenosť, navyše sa odráža od skiel vozidla, či už kamera sníma počas jazdy, alebo je v režime parkovania, jeho výkon a dosvit zvyčajne nepostačuje na praktické využitie.        

GPS tracking

Zachytí trasu ktorú vozidlo ubehlo a jej zobrazenie priamo v Google Maps, po prehratí záznamu v príslušnom prehrávači, prebieha súčasne zobrazenie trasy a prehrávanie videa, súčasne tak vidíme obraz kamery a miesto na trase, kde sa auto nachádzalo.      

G-snímač preťaženia

Uzamkne záznam ktorý sa nahrával v čase, keď došlo k nadmernému preťaženiu vo vozidle – k nárazu

Motion detect funkcia

Kamera nahráva iba vtedy, ak zaznamená pred objektívom pohyb – parkovací režim

               

Pre kamery do auta je dôležité, aby dokázala zachytiť dobrý obraz aj za zníženého okolitého osvetlenia, odporúčané parametre sú:

  • snímač veľkosti 1/3", rozlíšenie snímača minimálne2MPx, viac ako 8MPx nie je potrebné
  • vyššia svetelnosť šošovky F=2.3, sklenená šošovka
  • GPS tracking a G-snímač preťaženia
  • AV / HDMi výstup na externý displej
  • funkcia WDR, H264 kompresia

BDVR C81 SHDTýmto parametrom najviac vyhovujú kamery BDVR 03BDVR C81 SHD, pričom model 03 má jednoduchý snímač preťaženia a voliteľnú externú GPS anténu, model C81 SHD má 3-osý snímač preťaženia a vstavané GPS.

Nemenej dôležitou vlastnosťou kamery je užívateľský komfort a teda spôsob ovládania, taktiež možnosť prenosu záznamov do iných zariadení. 

SportCam WIFIWIFI funkcia už vôbec nie je ojedinelým parametrom a to hlavne pre praktické využitie v exteriéri, kde zvyčajne nemáme možnosť vybrať záznamové médium a vložiť ho do PC. SPORTCAM WIFI je ideálnym riešením do prírody a na dovolenku. Pomocou aplikácie si jednoducho stiahnete záznamy cez WIFI do smartfónu alebo do tabletu, kde si hneď môžete pohodlne prezerať videá na veľkom displeji.